RAPID – CS PANDURII 4-0 PDF Imprimare
Fotbal
Sâmbătă, 16 Noiembrie 2019 18:49

RAPID – CS PANDURII 4-0

După victoria de la Mioveni (5-1), Rapid s-a dezlănțuit în partida cu Pandurii Târgu Jiu, învingând categoric, cu 4-0, într-un meci în care scorul putea fi mult mai mare.

Intrarea echipelor pe teren a adus un moment inedit, fundașul Tano Bonnin ținând-o în brațe pe fetița lui, Sofia, de numai câteva luni.

Rapid a început ca și la Mioveni, cu un gol înscris repede, în minutul 8, atunci când Cătălin Hlistei a punctat cu un șut puternic, din centrul careului, după o pasă a lui Labeau.

Duminică, 10 Noiembrie 2019 15:26

Este posibil ca imaginea să conţină: 11 persoane, oameni în picioare şi în aer liber

Rapid si U Cluj au remizat astazi in fata catorva mii de fani veniti sa vada fotbal intr-o zi de duminica. Meciul a inceput sub dominarea visiniilor, care au deschis scorul in minutul 24 prin Hlistei, ce a fructificat o centrare din partea dreapta.

Golul a venit in urma unor violente in tribune, in jurul minutului 15, intre suporterii lui U Cluj, si rapidistii de la Tribuna a 2-a.

In minutul 33, Goga a egalat tot in urma unei centrari, acesta fiind scorul pauzei dar si al finalului, in urma unui joc slab de ambele parti in repriza a 2-a, cu ocazii de ambele parti.

Astfel, ambele echipa pleaca cu un punct, iar rapidistii care isi pun inca sperantele in promovare vor merge la Mioveni.

Parerea  noastra este  ca Rapidul  are  probleme la  mijlocul  echipei  si  poate in  sistemul de joc.

Reprezentantii COSR, la Adunarea Generala a Comitetelor Olimpice Europene de la Varsovia PDF Imprimare
Sport
Sâmbătă, 09 Noiembrie 2019 14:44

Reprezentantii celor 50 de Comitete Olimpice Europene (EOC) s-au intalnit, la Varsovia, in Polonia, la a 48-a sedinta a Adunarii Generale, Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (COSR) fiind reprezentat de Mihai Covaliu, presedintele COSR si de Florin Misca, secretarul general adjunct al COSR.   In deschidere, Thomas Bach, presedintele Comitetului International Olimpic (CIO), a felicitat forul olimpic european pentru modul in care a supervizat organizarea excelenta a Jocurilor Europene de la Minsk 2019.

Thomas Bach a punctat eficienta si dinamismul Comitetelor Olimpice Europene multumindu-le celor prezenti pentru contributia adusa la succesul Miscarii Olimpice. Acesta a transmis din nou nevoia de unitate, de neutralitate politica si de solidaritate, valori dupa care trebuie sa se ghideze Miscarea Olimpica in efortul de a construi o lume mai buna cu ajutorul sportului. De asemenea, Thomas Bach a cerut reprezentantilor europeni sa respecte Carta Olimpica in fiecare actiune si a punctat nevoia de a proteja modelul european pentru sport, sustinut de forul international pe care il conduce. La final, Thomas Bach a reamintit celor prezenti ca banii nu sunt totul in sportul olimpic, ci doar un mijloc prin care se atinge scopul propus , de solidaritate, universalitate si neutralitate.

Lotul Romaniei pentru meciurile cu Suedia si Spania PDF Imprimare
Sport
Vineri, 08 Noiembrie 2019 16:46

Image result for lot romania

Selecționerul Cosmin Contra a convocat 25 de jucători pentru ultimele două partide ale tricolorilor din preliminariile pentru EURO 2020.

România – Suedia, 15 noiembrie, Arena Națională, ora 21:45
Spania – România, 18 noiembrie, Wanda Metropolitano (Madrid), ora 21:45

Ambele partide vor fi transmise în direct de PRO TV și Radio România Actualități.

Portari: Ciprian Tătărușanu (Olympique Lyon, 65/0) Florin Niță (Sparta Praga 2/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0)

Fundași: Vasile Mogoș (Cremonese, 0/0), Romario Benzar (Lecce, 18/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár, 3/0), Ionuț Nedelcearu (FC UFA, 7/0), Iulian Cristea (FCSB, 1/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 0/0) Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 12/0), Alin Toșca (Gazişehir Gaziantep, 17/0)

Mijlocași: Ciprian Deac (CFR Cluj, 22/4), Ianis Hagi (Genk, 8/0), Răzvan Marin (Ajax Amsterdam, 20/1), Tudor Băluță (Brighton, 5/0), Dan Nistor (SC Dinamo 1948, 2/0), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 5/0), Alexandru Mitriță (New York City FC, 9/2), Florinel Coman (FCSB, 1/0), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 35/10), Constantin Budescu (AFC Astra, 12/5)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 36/13), George Pușcaș (Reading, 12/6), Florin Andone (Galatasaray, 25/2), Denis Alibec (AFC Astra, 9/1)