Total Media News

Rapid-Otelul Galati= 2:0 si Rapid face inca un pas spre salvarea de la retrogadare PDF Imprimare
Sâmbătă, 21 Martie 2015 11:54

Astazi , pe stadionul Giulesti , Rapidul intalneste intr-un meci foarte important pentru clasamentul Ligii 1 , Otelul Galati .

Ambele echipe au mare nevoie de victorie , astfel , ne putem astepta la un meci extrem de disputat . Giulestenii , vor fi cu siguranta incurajati de circa 8-9 000 de spectatori din tribune , avand in vedere si vremea insorita si relativ calda de la ora partidei .

Rapid si Otelul , se afla ambele pe locuri retrogadabile inaintea meciului.

Echipele aliniate de Cristi Pustai si Florin Marin sunt:

Rapid  :Buchta - Vasile , Cmovs , Borda , Joan Oriol - Garai , Gecov - Meulens , Coimbra , Edu Oriol - Niculae

Rezerve : Draghia , Sapina, Josl , Al.Dan,Benson,Pancu,Martin.

Otelul   :Hotoboc - Solomou, Miron , Cucu , Murgoci - Popa, Dica - Iorga , Cernat , Matondo - Tudorie

Rezerve: Ma-Kalambay , Gradinaru , Leca , Popescu , Tatar , Milea , Stoian.\

Arbitrii : Mircea Fesnic , Laszlo Bucsi , Mihai Marica , observator de joc Adrian Ionescu .

Printre prezentele din tribuna oficiala se afla si Andrei Cerlinca , fotbalistul gazdelor lasat in afara lotului , dar si antrenorul Chiajnei , Marius Sumudica.

Minutul 7 : Gol Rapid , Meulens marcheaza dupa o centrare a lui Edu Oriol

Minutul 12 : Cartonas galben pentru Alexandru Tudorie

Minutul 29 : Cartonas rosu Alexandru Tudorie

Minutul 32 : Interventie periculoasa asupra lui Niculae nesinctionata in careul oaspetilor

Minutul 35 : Cartonas galben Murgoci

Pauza : 1-0 Rapid , giulestenii intra la cabine in avantaj

Minutul 51 : Cartonas galbes Nicolae Vasile

Minutul 55 : Cartonas galben Pavel Cmovs

Minutul 67 schimbare la Otelul Galati , a iesit Iulian Popa , a intrat Dan Popescu

Minutul 68 : iese la Rapid Meulens , intra Fred Benson

Minutul 72 : Cartonas galben Solomou

Minutul 77 : iese Coimbra , intra Daniel Pancu la gazde

Minutul 79 : iese la oaspeti Matondo , intra Cosmin Stoian

Minutul 80 GOOOOL Rapiid , gol Niculae din pasa lui Daniel Pancu

Minutul 87 iese Daniel Niculae , intra Madalin Martin

Meciul se incheie cu scorul de 2-0 pentru gazde , un joc consistent pentru giulesteni , ce fac inca un pas spre salvarea de la retrogadare .

Analiza   meci   :

O victorie foarte folositoare in contextul clasamentului . Un joc consistent si ofensiv din partea baietilor nostrii , cel mai bun meci al returului poate.

Au marcat pentru Rapid , Rihairo Meulens si Daniel Niculae , in minutele 5 si 85.

Milos Buchta ** - nu a avut mare lucru de aparat , insa a aratat un joc de picior mai bun ca in alte partide.

Niky Vasile *** - Desi jucat pe un post nu foarte obisnuit pentru el , Niky a dovedit inca o data ca isi merita locul si e un jucator util.A urcat , a centrat , a ajutat echipa si a dovedit spirit.
Aritz Borda ** - Nesigur de multe ori , se complica in situatii usoare .
Pavel Cmovs *** - Killer ul din apararea noastra , din nou foarte sigur a fost stalpul in centrul defensivei.
Joan Oriol *** - O evolutie mult mai buna comparativ cu ultimul meci acasa , s-a inteles cu fratele sau foarte bine si a creat pericol .

Aritz Garai ** - Poate cea mai slaba partida a sa .A fost de multe ori pacalit de Cernat la mijlocul terenului.
Marcel Gecov *** - Din nou un meci reusit al lui Gecov care a intrat cu usurinta in inimile suporterilor . A fost din nou acelasi fotbalist luptator , ce face ambele faze ale jocului foarte bine .

Rihairo Meulens *** - A marcat golul eliberarii in minutul 5 , apoi a fost un constant pericol pentru poarta adversa.
Joao Coimbra *** - Joao , in prima repriza mai ales a coordonat foarte bine jocul , in a 2-a dand impresia ca a cedat fizic .Per total o partida buna.
Edu Oriol ***- Cea mai buna partida a sa de cand a venit la echipa . A driblat , a centrat s-a implicat , si a colaborat foarte bine cu fratele sau . Un constant pericol mai ales in prima repriza.

Daniel Niculae **** - Aproape de a marca si la primul gol , Nico , a reusit din postura de varf impins sa marcheze golul 2 , dupa o pasa foarte buna a lui Pancone . A aratat un tonus si un ritm mult mai bun.

Fred Benson ** - Modest din nou . Din pacate , nu arata bine , pare cea mai neinspirata achizitie , totusi sa speram ca ne va ajuta in urmatoarele partide .
Daniel Pancu *** - Publicul a inceput din min.60 sa faca pressing la Pustai sa-l introduca ...astfel intrat prin minutul 76 , Pancone a intrat ca un leu in meci , si a reusit la golul 2 sa-l serveasca excelent pe Daniel Niculae , gol 100%visiniu.
Madalin Martin - mult prea putin timp jucat pentru a fi evaluat.