Rui Costa, noul campion mondial de ciclism in cursa pe sosea PDF Imprimare
Index articol
Rui Costa, noul campion mondial de ciclism in cursa pe sosea
Pagina 2
Toate paginile

Rutierul portughez Rui Costa este noul campion mondial de ciclism în cursa pe şosea, după ce s-a impus, duminică, la Florenţa, pe o ploaie torenţială după mai mult de şapte ore.

Rui Costa, în vârstă de 26 de ani, este primul portughez care câştigă medalia de aur. El a mai câştigat în acest an două etape în Turul Franţei.

Portughezul l-a devansat la sprint, după 272 de kilometri, pe spaniolul Joaquin Rodriguez.

Medalia de bronz a fost cucerită un alt spaniol, Alejandro Valverde, sosit cu o întârziere de 16 secunde, care l-a învins la sprint pe italianul Vincenzo Nibali.