2015 Copa America va fi 44-a ediție a Copa America, principalul turneu internațional de fotbal pentru echipele nationale din America de Sud. Concursul va fi organizat de CONMEBOL, organism de conducere de fotbal din America de Sud.
Turneul va avea loc în Chile intre 11iunie -7 iulie 2015.
Uruguay este campioana en-titre.
Douăsprezece echipe vor concura, cei zece membri ai CONMEBOL și două invitații la CONCACAF - Mexic și Jamaica, acesta din urmă care va concura în Copa América pentru prima dată. Cupa Americii (Copa América) este un turneu care se desfășoară o dată la patru ani între echipele naționale de fotbal ale statelor membre CONMEBOL. Câștigătorul turneului, sau echipa cea mai bine plasată CONMEBOL dacă Mexic sau Jamaica câștiga turneul, se vor califica pentru 2017 FIFA Cupa Confederatiilor găzduit în Rusia.
-
Argentina
-
Bolivia
-
Brazil
-
Chile
-
Colombia
-
Ecuador
-
Jamaica
-
Mexico
-
Paraguay
-
Peru
-
Uruguay
-
Venezuela
Echipele participante:
Grupa A: Bolivia, Chile, Ecuador, Mexic
BOLIVIA Participări anterioare: 24 (prima în 1926) Cea mai mare performanță: câștigătoare (1963) Clasamentul FIFA: 89 Selecționer: Mauricio Soria (49 ani) Jucător cheie: Marcelo Martins
Lot: portari: Romel Quinonez (Bolivar), Hugo Suarez (Blooming), Jose Penarrieta (Oriente Petrolero); fundași: Miguel Hurtado (Blooming), Leonel Morales (Blooming), Cristian Coimbra (Blooming), Marvin Bejarano (Oriente Petrolero), Ronald Raldes (Oriente Petrolero), Edemir Rodriguez (Bolivar), Ronald Eguino (Bolivar), Edward Zenteno (Wilstermann); mijlocași: Danny Bejarano (Oriente Petrolero), Walter Veizaga (The Strongest), Alejandro Chumacero (The Strongest), Damir Miranda (Bolivar), Sebastian Gamarra (AC Milan), Damian Lizio (O'Higgins), Martin Smedberg (IFK Goteborg) atacanți: Alcides Pena (Oriente Petrolero), Pablo Escobar (The Strongest), Jhasmani Campos (Bolivar), Marcelo Martins (Chanchung Yatai), Ricardo Pedriel (Mersin).
CHILE Participări: 36 (prima în 1916) Cea mai mare performanță: finalistă de patru ori (1955, 1956, 1979, 1987) Clasamentul FIFA: locul 19 Selecționer: Jorge Sampaoli (Argentina) Jucător cheie: Alexis Sanchez
Lot: portari: Claudio Bravo (Barcelona), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Paulo Garces (Colo Colo); fundași: Gary Medel (Inter Milano), Mauricio Isla (Queens Park Rangers), Eugenio Mena (Cruzeiro), Gonzalo Jara (Mainz), Jose Rojas (Universidad de Chile), Miiko Albornoz (Hannover 96); mijlocași: Arturo Vidal (Juventus), Marcelo Diaz (Hamburger SV), Charles Aranguiz (Internacional Porto Alegre), David Pizarro, Matias Fernandez (ambii de la Fiorentina), Jorge Valdivia (Palmeiras), Carlos Carmona (Atalanta), Jean Beausejour (Colo Colo), Felipe Gutierrez (Twente Enschede), Francisco Silva (FC Bruges); atacanți: Alexis Sanchez (Arsenal Londra), Eduardo Vargas (Queens Park Rangers), Angelo Henriquez (Dinamo Zagreb), Mauricio Pinilla (Atalanta).
ECUADOR Participări: 24 (prima în 1939) cea mai mare performanță: locul 4 (1959, 1993) Clasamentul FIFA: locul 31 Selecționer: Gustavo Quinteros (Bolivia) Jucător cheie: Jefferson Montero
Lot: portari: Alexander Dominguez (LDU Quito), Esteban Dreer (Emelec), Librado Azcona (Independiente del Valle); fundași: Juan Carlos Paredes (Watford), Frickson Erazo (Gremio), Gabriel Achilier, Oscar Bagui, Jhon Narvaez (toți de la Emelec), Walter Ayovi (Pachuca), Arturo Mina, Mario Pineda (ambii de la Independiente del Valle); mijlocași: Cristhian Noboa (PAOK Salonic), Renato Ibarra (Vitesse Arnhem), Osbaldo Lastra (Emelec), Fidel Martinez (UNAM Pumas), Jonathan Gonzales (UG Leones Negros), Michael Arroyo (America), Juan Cazares (Banfield), Pedro Quinonez (Emelec); atacanți: Enner Valencia (West Ham United), Jaime Ayovi (Godoy Cruz), Jefferson Montero (Swansea City), Miler Bolanos (Emelec).
MEXIC Participări: 8 (prima în 1993) Cea mai mare performanță: finalistă (1993, 2001) Clasamentul FIFA: 23 Selecționer: Miguel Herrera Jucător cheie: Rafael Marquez
Lot: portari: Jose Corona (Cruz Azul), Alfredo Talavera (Toluca), Meliton Hernandez (Veracruz); fundași: Rafael Marquez (Hellas Verona), Jerry Flores (Cruz Azul), Carlos Salcedo (Guadalajara), Hugo Ayala (UANL), Miguel Herrera (Pachuca), Efrain Velarde (Monterrey), Adrian Alderete (Santos), Julio Cesar Dominguez (Cruz Azul); mijlocași: Mario Osuna (Queretaro), Juan Carlos Medina (Atlas), Javier Guemez (Tijuana), Jesus Manuel Corona (Twente Enschede), Javier Aquino (Rayo Vallecano), Luis Montes (Leon), Marco Fabian (Guadalajara); atacanți: Raul Jimenez (Atletico Madrid), Enrique Esqueda (UANL), Matias Vuoso (Chiapas), Eduardo Herrera (UNAM).
Grupa B: Argentina, Jamaica, Paraguay, Uruguay
ARGENTINA Participări: 39 (prima în 1916) cea mai mare performanță: câștigătoare — 14 ori (1921, 1925, 1927, 1929, 1937, 1941, 1945, 1946, 1947, 1955, 1957, 1959, 1991, 1993) Selec: Gerardo Martino Jucător cheie: Lionel Messi Clasamentul FIFA: locul 3
Lot: portari: Sergio Romero (Sampdoria), Nahuel Guzman (UANL Tigres), Mariano Andujar (Napoli); fundași: Facundo Roncaglia (Genoa), Pablo Zabaleta, Martin Demichelis (ambii de la Manchester City), Ezequiel Garay (Zenit St Petersburg), Nicolas Otamendi (Valencia), Marcos Rojo (Manchester United), Milton Casco (Newell's Old Boys); mijlocași: Javier Mascherano (FC Barcelona), Lucas Biglia (Lazio), Ever Banega (Sevilla), Roberto Pereyra (Juventus), Fernando Gago (Boca Juniors), Angel Di Maria (Manchester United), Erik Lamela (Tottenham Hotspur), Javier Pastore (Paris Saint-Germain); atacanți: Lionel Messi (FC Barcelona), Carlos Tevez (Juventus), Gonzalo Higuain (Napoli), Sergio Aguero (Manchester City), Ezequiel Lavezzi (Paris Saint-Germain).
JAMAICA Participări: prima Clasamentul FIFA: locul 65 Selecționer: Winfried Schaefer (Germania) jucător cheie: Rodolph Austin
Lot: portari: Ryan Thompson (Pittsburgh Riverhounds), Duwayne Kerr (Sarpsborg 08), Dwayne Miller (Syrianska); fudnași: Wes Morgan (Leicester City), Jermaine Taylor (Houston Dynamo), Michael Hector (Reading), Daniel Gordon (Karlsruhe), Adrian Mariappa (Crystal Palace), Hughan Gray (Waterhouse FC), Kemar Lawrence (NY Red Bulls); mijlocași: Je-Vaughn Watson (FC Dallas), Rodolph Austin (Leeds United), Joel Grant (Yeovil), Lance Laing (FC Edmonton), Garath McCleary (Reading), Joel McAnuff (Leyton Orient); atacanți: Allan Ottey (Mobay United), Giles Barnes (Houston Dynamo), Darren Mattocks (Vancouver), Simon Dawkins (Derby County), Deshorn Brown (Valarenga), Romeo Parkes (Isidro Metapan), Dino Williams (Mobay United).
PARAGUAY Participări: 34 (prima în 1921) Cea mai mare performanță: câștigătoare (1953, 1979) Selecționer: Ramon Diaz (Argentina) Jucător cheie: Nestor Ortigoza Clasamentul FIFA: locul 85
Lot: portari: Justo Villar (Colo Colo), Antony Silva (Independiente Medellin), Alfredo Aguilar (Guarani); fundași: Paulo Da Silva (Toluca), Pablo Aguilar (America), Fabian Balbuena (Libertad), Marcos Caceres (Newell's Old Boys), Bruno Valdez (Cerro Porteno), Ivan Piris (Udinese), Miguel Samudio (America); mijlocași: Victor Caceres (Flamengo), Nestor Ortigoza (San Lorenzo), Osvaldo Martinez (America), Richard Ortiz (Toluca), Osmar Molinas (Libertad), Eduardo Aranda (Olimpia), Oscar Romero (Racing Club Avellaneda); atacanți: Roque Santa Cruz (Cruz Azul), Nelson Haedo Valdez (Eintracht Frankfurt), Raul Bobadilla (Augsburg), Lucas Barrios (Montpellier), Edgar Benitez (Toluca), Derlis Gonzalez (Basel).
URUGUAY Participări: 41 (prima în 1916) cea mai mare performanță: câștigătoare — 15 ori — record (1916, 1917, 1920, 1923, 1924, 1926, 1935, 1942, 1956, 1959, 1967, 1983, 1987, 1995, 2011) Clasamentul FIFA: locul 8 Selecționer: Oscar Washington Tabarez Jucător cheie: Diego Godin
Lot: portari: Fernando Muslera (Galatasaray), Martin Silva (Vasco da Gama), Rodrigo Munoz (Libertad); fundași: Maxi Pereira (Benfica), Jose Maria Gimenez, Diego Godin (ambii de la Atletico Madrid), Sebastian Coates (Liverpool), Gaston Silva (Torino); mijlocași: Alvaro Pereira (Estudiantes), Mathias Corujo, Guzman Pereira (ambii de la Universidad de Chile), Jorge Fucile (Nacional), Alvaro Gonzalez (Torino), Carlos Sanchez (River Plate), Egidio Arevalo Rios (UANL Tigres), Nicolas Lodeiro (Boca Juniors), Cristian Rodriguez (Atletico Madrid); atacanți: Giorgian de Arrascaeta (Cruzeiro), Cristhian Stuani (Espanyol), Abel Hernandez (Hull City), Edinson Cavani (Paris St Germain), Diego Rolan (Girondins Bordeaux), Jonathan Rodriguez (Benfica).
Grupa C: Brazilia, Columbia, Peru, Venezuela
BRAZILIA Participări: 33 ( prima în 1916) cea mai mare performanță: câștigătoare — 8 ori (1919, 1922, 1949, 1989, 1997, 1999, 2004, 2007) Selecționer: Carlos Dunga Jucător cheie: Neymar Clasamentul FIFA: locul 5
Lot: portari: Jefferson (Botafogo), Marcelo Grohe (Gremio), Neto (Atletico Paranaense); fundași: David Luiz, Marquinhos, Thiago Silva (toți de la Paris St-Germain), Miranda (Atletico Madrid), Filipe Luis (Chelsea), Dani Alves (FC Barcelona), Fabino (Monaco), Geferson (Internacional); mijlocași: Fred (Șahtior Donețk), Elias (Corinthians), Casemiro (Porto), Fernandinho (Manchester City), Philippe Coutinho (Liverpool), Willian (Chelsea); atacanți: Everton Ribeiro (Al-Ahli Dubai), Neymar (FC Barcelona), Firmino (Hoffenheim), Douglas Costa (Șahtior Donețk), Diego Tardelli (Shandong Luneng), Robinho (Santos).
COLUMBIA Participări: 19 (prima în 1947) Cea mai mare performanță: câștigătoare — 2001 Selecționer: Jose Pekerman (Argentina) Jucător cheie: James Rodriguez Clasamentul FIFA: locul 4
Lot: portari: David Ospina (Arsenal), Camilo Vargas (Atletico Nacional), Cristian Bonilla (La Equidad); fundași: Camilo Zuniga (Napoli), Santiago Arias (PSV Eindhoven), Carlos Valdes (Nacional de Montevideo), Cristian Zapata (AC Milan), Jeison Murillo (Granada), Pablo Armero (Flamengo), Pedro Franco (Beșiktaș), Darwin Andrade (Standard Liege); mijlocași: Alexander Mejia (Monterrey), Carlos Sanchez (Aston Villa), Edwin Cardona (Monterrey), Edwin Valencia (Santos), James Rodriguez (Real Madrid), Juan Guillermo Cuadrado (Chelsea), Victor Ibarbo (AS Roma); atacanți: Radamel Falcao (Manchester United), Carlos Bacca (Sevilla), Jackson Martinez (Porto), Teofilo Gutierrez (River Plate), Luis Fernando Muriel (Sampdoria).
PERU Participări: 29 (prima în 1927) Cea mai mare performanță: câștgătoare (1939, 1975) Clasamentul FIFA: locul 61 Selecționer: Ricardo Gareca Jucător cheie: Paolo Guerrero
Lot: portar: Pedro Gallese (Juan Aurich), Diego Penny (Sporting Cristal), Salomon Libman (Cesar Vallejo); fundași: Luis Advincula (Vitoria Setubal), Carlos Zambrano (Eintracht Frankfurt), Pedro Requena (Cesar Vallejo), Hansell Riojas (Cesar Vallejo), Christian Ramos (Juan Aurich), Yoshimar Yotun (Malmo FF), Jair Cespedes (Juan Aurich); mijlocași: Josepmir Ballon (Sporting Cristal), Carlos Lobaton (Sporting Cristal), Carlos Ascues (Melgar), Joel Sanchez (Universidad San Martin), Christian Cueva (Alianza Lima), Juan Vargas (Fiorentina), Paolo Hurtado (Pacos de Ferreira), Edwin Retamoso (Real Garcilaso); atacanți: Andre Carrillo (Sporting Lisabona), Claudio Pizarro (Bayern Munchen), Jefferson Farfan (Schalke 04), Yordy Reyna (Red Bull Salzburg), Paolo Guerrero (Corinthians).
VENEZUELA Participări: 15 (prima în 1967) Cea mai mare performanță: locul 4 (2011) Clasamentul FIFA: locul 72 Selecționer: Noel Sanvicente Jucător cheie: Tomas Rincon
Lot: portari: Alain Baroja (Caracas FC), Dani Hernandez (Tenerife), Wuilker Farinez (Caracas FC); fundași: Fernando Amorebieta (Middlesbrough), Roberto Rosales (Malaga), Oswaldo Vizcarrondo (Nantes), Gabriel Cichero (Mineros), Alexander Gonzalez (Aarau), Andres Tunez (Buriram United), Wilker Angel (Tachira), Grenddy Perozo (Ajaccio); mijlocași: Juan Arango (Xolos), Franklin Lucena (La Guaira), Tomas Rincon (Genoa), Luis Manuel Seijas (Santa Fe), Ronald Vargas (Balkesirspor), Cesar Gonzalez (Tachira), Rafael Acosta (Mineros), Alejandro Guerra (Atletico Nacional); atacanți: Jose Salomon Rondon (Zenit St Petersburg), Jhon Murillo (Zamora), Josef Martinez (Torino), Edder Farias (Caracas FC), Christian Santos (NEC), Nicolas Fedor (Rayo Vallecano), Gelmín Rivas (Tachira).
COPA AMERICA 2015. Programul competiției : Grupa A: Bolivia, Chile, Ecuador, Mexic Joi 11 iunie Chile — Ecuador (Santiago de Chile, vineri — 02,30, ora României) Vineri 12 iunie Mexic — Bolivia (Vina Del Mar, sâmbătă — 02,30, ora României) Luni 15 iunie Ecuador — Bolivia (Valparaiso, marți — 00,00, ora României) Chile — Mexic (Santiago, marți — 02,30, ora României) Vineri 19 iunie Mexic — Ecuador (Rancagua, sâmbătă — 00,00, ora României) Chile — Bolivia (Santiago, sâmbătă — 02,30, ora României)
Grupa B: Argentina, Jamaica, Paraguay, Uruguay Sâmbătă 13 iunie Uruguay — Jamaica (Antofagasta, 22,00, ora României) Argentina — Paraguay (La Serena, duminică — 00,30, ora României) Marți 16 iunie Paraguay — Jamaica (Antofagasta, miercuri — 00,30, ora României) Argentina — Uruguay (La Serena, miercuri — 02,30, ora României) Sâmbătă 20 iunie Uruguay — Paraguay (La Serena, 22,00, ora României) Argentina — Jamaica (Vina Del Mar, duminică — 00,30, ora României)
Grupa C: Brazilia, Columbia, Peru, Venezuela Duminică 14 iunie Columbia — Venezuela (Rancagua, 22,00, ora României) Brazilia — Peru (Temuco, duminică — 00,30, ora României) Miercuri 17 iunie Brazilia — Columbia (Santiago, joi — 02,30, ora României) Joi 18 iunie Peru — Venezuela (Valparaiso, vineri — 02,30, ora României) Duminică 21 iunie Columbia — Peru (Temuco, 22,00, ora României) Brazilia — Venezuela (Santiago, luni — 00,30, ora României)
SFERTURI DE FINALĂ Miercuri 24 iunie A1 — cel mai bun loc 3 (Santiago — joi — 02,30, ora României) Joi 25 iunie A2 — C2 (Temuco — vineri — 02,30, ora României) Vineri 26 iunie B1 — al doilea cel mai bun loc 3 (Vina Del Mar — sâmbătă — 02,30, ora României) Sâmbătă 27 iunie C1 — B2 (Concepcion — duminică — 00,30, ora României)
SEMIFINALE Luni 29 iunie sfert1 — sfert2 (Santiago — marți — 02,30, ora României) Marți 30 iunie sfert3 — sfert4 (Concepcion — miercuri — 02,30, ora României)
FINALA MICĂ Vineri 3 iulie (Concepcion, sâmbătă — 02,30, ora României)
FINALA Sâmbătă 4 iulie (Santiago, 23,00, ora României)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 = Chile 2-0 Ecuador |