Total Media News

Romania 0-1 Anglia! Final! PDF Imprimare
Duminică, 06 Iunie 2021 18:00

Ar putea fi o imagine cu 2 persoane şi persoane făcând sport

Final de meci! Englezii inving intr-un amical in care nu conving, iar echipa noastra a aratat ceva mai bine, avand ceva sanse de gol in fata unei echipe mult mai bine cotate!

Minutul 79: Nita apara penalty-ul aparat de Jordan Henderson dupa faultul clar al capitanului Vlad Chiriches. A fost prima eroare majora a lui Chiriches, la un meci foarte bun azi.

Minutul 74: Cicaldau si mai apoi Ivan trimit doua suturi care au fost foarte aproape sa ne aduca egalarea!

Minutul 68: Rashford marcheaza dupa un penalty acordat destul de usor dupa un contact in careu cu debutantul Capusa, la prima faza dupa ce intrase acesta in teren.

Pauza: 0-0 pe Riverside, cu Anglia evident superioara echipei noastre, dar o repriza buna a fost si pentru tricolori!

Minutul 43: Sorescu si mai apoi Stanciu, dupa un contra-atac trimit doua suturi interesante, dar scorul ramane neschimbat!

Minutul 38: Sancho loveste bara transversala cu un sut superb!

Minutul 32: Calvert Lewin loveste bara cu o lovitura de cap, dupa centrarea lui Ward-Prowse! Ocazie uriasa pentru englezi!

Minutul 10: Pe contra-atacul initiat de Razvan Marin si continuat de Paun si Camora, tot Marin finalizeaza cu un sut retinut cu usurinta de Johnstone! Faza buna pentru jucatorii nostri!

Romania intalneste la aceasta ora intr-un meci amical Anglia, la Middlesborough pe Riverside Stadium, in meciul care este ultimul amical pentru englezi inainte de EURO 2020. De cealalta parte nationala lui Mirel Radoi nu se gaseste intr-un moment prea bun dupa infrangerea rusinoasa contra Georgiei, de la Ploiesti.

Anglia - România » Echipele de start

ANGLIA: Johnstone - Godfrey, Ben White, Mings, Shaw - Grealish, Phillips, Ward-Prowse - Rashford, Calvert-Lewin, Sancho
REZERVE: Pickford, Ramsdale, D. Henderson - Trippier, J. Henderson, Lingard, Watkins, Bellingham, Kane, Rice
ANTRENOR: Gareth Southgate ROMÂNIA: Niță - Sorescu, Chiricheș, Nedelcearu, Camora - Cicâldău, Marin, Stanciu - Păun, Alibec, Ivan
REZERVE: Vlad, Iacob - A. Băluță, Budescu, Căpușă, C. Ganea, I. Hagi, Maxim, O. Moruțan, D. Olaru, A. Rus
ANTRENOR: Mirel RădoiARBITRU: Tiago Martins
ASISTENȚI: Andre Campos, Pedro Almeida (toți din Portugalia)
STADION: Riverside (Middlesbrough)

• Alexandru Păun (26 de ani, extremă) bifează primul lui meci la echipa națională.
  • În formula de start a britanicilor se regăsesc mai degrabă rezerve. Shaw, Grealish și Rashford sunt singurii fotbaliști cu șanse plauzibile să facă parte din formula tip a Angliei la Euro.
Urmatoarele partide pentru nationala lui Radoi vor fi in Septembrie, intr-o tripla probabil decisiva pentru mondialele din Qatar!